fb-logo-black

Tech Info Akusztikus Dobok, Cintányérok

YSCdrumkit-wide-flat

Akusztikus dobok, cintányérok

Itt találhatók az Endre által használt akusztikus dobok és cintányérok.

Bővebben...
enerd 117889

Amit a földönkívüliek hátrahagytak: Peavey Radial Pro 1000

A történelem

A Peavey Radial Pro valószínűleg a dobgyártás történetének legszerencsétlenebb sorsú vállalkozása volt. A Peavey, mint az USA legnagyobb hangszergyártója 1994-ben nagy reményekkel lépett be az akusztikus dobok felső kategóriájának piacára, miután Steven Volpp feltalálótól megvettek egy forradalmian új koncepción alapuló dobkészítési technológiát.
TechInfo Radial Pro square pic0132

Ennek az volt a lényege, hogy a dobtestek három részből álltak: két teljesen független, önhordó fagyűrűből, amelyekre a dobbőrt lehet felfeszíteni és egy nagyon vékony (a tomok esetében 3 rétegű, alig 2,5 mm-es), teljesen feszültség- és tehermentes juharfa dobtestből, amelynek két végére ragasztották a gyűrűket. Ezzel az ötlettel lehetővé vált, hogy minden korábbinál vékonyabb testű dobokat lehessen építeni. Ennek az volt a célja, hogy a könnyű és vékony fatest a bőr megütése után a lehető leggyorsabban rezgésbe tudjon jönni. Az eredmény egy életteli, nyitott és hihetetlenül kemény attack-kal rendelkező hang volt. A Radial Pro design pontos műszaki leírásáról és a ma már hangszertönténeti érdekességnek számító részletekről a Peavey Radial Pro Owners Club weboldalon lehet további információkat találni.

A dobosvilág gyanakodva fogadta az addig leginkább erősítőiről ismert cég furcsa külsejű hangszerét. Hiába volt a sok felsőfokon áradozó teszt, a lenyűgözően precíz megmunkálás és a magáért beszélő hang, a dobosok nem tudták megemészteni az önfeszítő fagyűrűk -szerintem leginkább vécéülőkére emlékeztető- szokatlan látványát. Néhány évnyi próbálkozás után 2002-ben a Peavey leállította a Radial Pro mindhárom sorozatát.

RP1000-DRM

Az én Radial Pro 1000-em

A nálam levő teljesen új állapotú, natúr színű készletet 2005-ben hozattam az USÁ-ból. Eredetileg csak négy tom volt hozzá, de szerencsére sikerült rávennem Perger Guszty barátomat, hogy csináljon egy 8 inches tomot, amely a Radial Bridge System specifikációja szerint készült. A kicsike teljesen jól beilleszkedett a többiek közé. Ezek a dobok már nem mennek sehova, maradnak velem. Furcsa, de amióta megvan ez a cucc, sok fiatal dobos jött már oda hozzám azzal, hogy "hú de szép, milyen dobok ezek". Szegény Steven Volpp, úgy látszik húsz évvel elsiette a feltalálásukat...

T1: Gustavito Radial Bridge 8" tom
T2: Peavey Radial Pro 1000 10" tom
T3: Peavey Radial Pro 1000 12" tom
T4: Peavey Radial Pro 1000 14" tom
T5: Peavey Radial Pro 1000 16" tom
BD: Peavey Radial Pro 1000 22" nagydob
SD: Peavey Radial Pro 1000 14"/6.5" pergődob