Zenész interjúkAerosmithtől ZawinuligÚjságíróként több, mint tizenöt éven át készítettem interjúkat a legkülönfélébb műfajokból ismert külföldi zenészekkel az írott és elektronikus média számára. A beszélgetések nagyrészt a Zenész magazinban, a Blikkben, a Petőfi Rádióban és egy műsorgyártó vállalkozásunk jóvoltából rengeteg helyi rádióban jelentek meg, többnyire a 90-es években. Annak ellenére, hogy a visszajelzések szerint az interjú alanyok és a közönség is szerette ezeket beszélgetéseket, az elhatalmasodó időhiány miatt egyre ritkábban tudtam velük foglalkozni. Bővebben... |
Living Colour, 2004
A lemezkritikámban már lelkendeztem egy kicsit arról, hogy kb. nyolc év szünet után végre újra lemezt csinált a kilencvenes évek egyik legnagyobb hatású és legeredetibb rock zenekara. Szerencsére nem csupán egy albumnyi összejövetelről van szó, hanem a megjelenés kapcsán a Living Colour turnéra is indult, még nagyobb szerencsénkre ennek egyik állomása Budapesten volt az A38 állóhajón. Ennek azért örültem előre, mert annak idején Londonban két éven belül kétszer is láthattam őket és ezek közül az egyik alkalom a valaha látott egyik legjobb koncertélményem volt. Ilyen előzmények után mindig veszélyes dolog a viszontlátás, hiszen az amúgy is szép -de az idő által még inkább megszépített- emlékeket könnyű elrontani egy illúzióromboló csörömpöléssel. Sajnos, nem is egy ilyen tapasztalatom volt már, úgyhogy volt bennem némi fenntartás, hogy hátha '91-ben nem is azt láttam a Town & Country Clubban, mint amire ma emlékszem. Szerencsére ezúttal nem ez volt a helyzet. Megint kiderült, hogy a Doug Wimbish - Will Calhoun hátvédsornak lehetetlen gólt lőni, kőkemények, pontosak, eredetiek. A régi Living Colourhoz képest talán annyi változás volt, hogy a koncert még jobban mutatta az elektronikus zenei kísérletezések hatását, amit annak idején Doug és Will a Jungle Funkban mutatatt be először. Hangminták, elektronikus dobhangok, groove-ok, súlyosan effektezett basszusgitár megoldások keveredtek az akusztikus dobbal és a többi élő hangszerrel, tökéletes játékmód mellett. Aki próbált már hasonlót, az tudhatja, milyen iszonyú nehéz egy ilyen hangzást megcsinálni anélkül, hogy nagyon erőlködésnek tűnne az egész, de nekik természetesen ez is sikerült. Elhangzott lényegében minden fontos szám, ami a zenekar pályáját leírja, kezdve a nagy áttörést hozó Cult of Personalitytól a legutóbbi Collideoscope album dalaiig. A zenekarral még a koncert előtt volt alkalmam beszélgetni egy kicsit.
- Annak idején nyilván jó oka volt annak, hogy elegetek lett egymásból és beszüntettétek a zenekart. Most, hogy újra összeálltatok, gondolkoztatok valami tudatos technikán, amivel megelőzhető az, hogy az akkori okok megint szakadáshoz vezessenek?
Vernon: - Tudod, az emberek sokszor sok helyen beszélnek a kommunikáció fontosságáról, de a gyakorlatban ritkán mutatják ezt meg. Mi annyit biztosan megtanultunk a múltunkból, hogy a közös munka tisztességes kommunikációt követel, ahol mindenki számára világos és érthető helyzetek vannak és semmit sem hagyunk kimondatlanul. A másik dolog pedig, amit megtanultunk az, hogy ne vegyük készpénznek azt, hogy együtt játszhatunk és értékeljük egymás társaságát.
- A külön töltött évek alatt mindnyájatok szóló munkái -sőt, azok is, ahol meghívottként játszottatok többnyire kisebb célcsoporthoz szóltak. Mik voltak a legszembetűnőbb változások, amikor újra Living Colourként - azaz egy kereskedelmi szempontból is sikeres formációként - tértetek vissza?
Will: - A legfeltűnőbb változás a hip-hop és az elektronikus zene hatása volt.
- Ami már annak idején is befolyásolta zenéteket...
- Igen, de nagyjából kilencvenöttől ezek az irányzatok sokkal erősebbek és amióta újra játszunk, ez a legerőteljesebb hatás a fejlődésünkre. Ha szólistaként elmész ide-oda játszani, akkor szabadon váltogathatod a stílusokat, de ha zenekarként szeretnél hatásos lenni, akkor valamennyire vissza kell tudnod tükrözni, hogy merre tart a világ és a mi zenénkre most ezek az irányok hatnak leginkább.
- Nagyon örülök, hogy egy teljesen zenei választ adtál, mert ezek szerint még mindig zenészként és nem üzletemberként gondolkozol, de igazából én egyáltalán nem erre értettem a kérdést, hanem a zeneipar -mint üzleti műfaj- legszembetűnőbb változásaira.
Corey: - Amikor legutóbb aktívak voltunk, még nem volt Britney Spears meg Backstreet Boys -persze voltak hasonló produkciók, de a zeneipar a legutóbbi négy-öt évben erősített rá erre a fajta koncepcióra- és megerősödtek a Dj-k. A rave korszak utáni időben egyre inkább ők lettek „a művészek".
Doug: - Az egész folyamatnak egy csomó gazdasági vonatkozása is van. A zenei piacon az igazi nagy tömegeket -anyagilag is- a mai napig ugyanazok az emblematikus formációk mozgatják meg, mint harminc éve, például a Rolling Stones, a többiek nincsenek velük egy súlycsoportban.
- Ehhez a témához kapcsolódik talán az is, hogy annak idején a Sonynál voltatok, most az újraegyesülés után viszont a Sanctuary Recordsszal szerződtetek. Ezt a döntést is a piac változásainak köszönhetően hoztátok vagy csak egyszerűen kaptatok tőlük egy jó ajánlatot?
Doug: - Amikor újra összeálltunk, a Sanctuary volt az a cég, amelyiket kérdezés nélkül érdekelte a Living Colour. Más cégek is érdeklődtek ugyan, de a Sanctuary látszott a legkomolyabbnak. A kiadók világában amúgy is egy nagyon képlékeny időszakban vagyunk, a nagy kiadók sok kisebbet nyelnek le és valahogy mi nem illünk bele az ezekben a körökben végbemenő folyamatokba, míg a Sanctuarynél zavartalanul járhatjuk a saját utunkat.
Will: - Ha már említettük a gazdasági vonatkozásokat, vegyük például a Sony Musicot. Nekik a Sony birodalom részeként az az egyetlen dolguk, hogy minél több pénzt csináljanak, az egész rendszer erre van kitalálva. Ebbe nem fér bele a kísérletezés, meg az új utak keresése. Nézd meg például, hogy amikor a kilencvenes években a hip-hop és az elektronikus zene annyira megerősödött, a nagy kiadóknak ebben nem sok szerep jutott, csak amikor már biztosra lehetett menni ezekkel a műfajokkal. Ha zeneiparról beszélünk, akkor a ,.zene" szót ki is hagyhatjuk belőle. Ennek persze mi magunk is részesei vagyunk valamennyire, de a Sanctuarynel megvan az alkotói függetlenségünk.
- Megengedheti magának ezt a Sanctuary ebben a közegben?
Doug: - Igen, mert ők egy menedzsment cég is, teljesen más a viszonyunk, mint ha csak a felvételeinket adnak ki.
- Annak idején tisztában voltatok vele, hogy milyen nagy hatással voltatok a rockzene fejlődésére és különösképpen a zenésztársadalomra, vagy ezt a nyolc éves szünet alatt kellett megtapasztalnotok?
Will: - Sokszor vagyunk úgy az életben, hogy valamit akkor kezdünk el értékelni, amikor már nincs, mert annyira mélyen benne vagyunk, hogy nem látjuk át az egészet. Nem tudom, hogy a többiek hogy vannak vele, nekem akkor kezdett tisztulni a kép, amikor a szétválás után session zenészként rengeteget utaztam a legkülönbözőbb produkciókkal és mindenhol ugyanazt kérdezgette mindenki: mikor lesz megint Living Colour? Amikor a többiekkel beszéltem róla, hogy talán újra el kellene kezdenünk együtt dolgozni, ők is jónak látták az időt és most itt vagyunk.
- Corey, ez egy kis klub, kb. akkora, mint Londonban a Town & Country, lehet, hogy hasonló lesz a hangulat is. Ma este is lesz stage diving, mint tizenhárom éve?
Corey: - Ugye arra a koncertre gondolsz, amikor letépték rólam a farmerom fenekét és a szám végéig nem engedtek vissza a színpadra? A zenekar egy hosszú instrumentális résszel töltötte ki az időt, aztán úgy kellett visszakönyörögniük a közönségtől, hogy folytatni tudjuk. Hát, az nem volt akármi! Nem tudom, mi lesz ma este, bármi előfordulhat.
(Zenész magazin, 2004.06)